JUUSTUTEHNOLOOGIA tekstis ja pildis väiketootjatest juustuvalmistajannadele, juustuvalmistajatele ja käsitöönduslikele juustumeistritele. Ava pdf.

ABIKS VÄIKEKÄITLEJATELE II OSA, Piim ja piima töötlemine. Ava pdf.

 

Miks tarbida talumeiereide piimatooteid?

Kõige sagedamini tuleb talumeierei toodangut ostma teadlik tarbija, kes hindab tervislikku elulaadi. Talumeiereid näitavad oma tegevusega, et meie inimeste tervis on oluline. Talumeiereide Liidu liikmed pakuvad vaid tooteid, milles ei ole kasutatud säilitusaineid ega muid sünteetilisi lisa- ja abiaineid. Toodangu valmistamisel kasutatakse ainult looduslikke maitseained, vähetöödeldud ja võimalikult kohalikku päritolu tooraineid.

 

Piimas leidub rohkelt vitamiine ja toitaineid

Loodus on andnud piimale just sellise koostise, et sellest saab väga mitmeid organismi normaalseks toimimiseks vajalikke toitaineid sh mineraalaineid ja mikroelemente. Piimas leidub enam kui sada ühendit, mis aitavad kindlustada inimesele hea tervise, normaalse kasvu ja arengu. Piimas sisalduv kaltsium tagab tugeva luustiku ja hambad. Kaltsiumi koostöö piimas leiduvate magneesiumi-, kaaliumi- ja fosforiühenditega soodustab toitainete imendumist ning aitab hoida normis vererõhku.

Elutähtsate rasvlahustuvate vitamiinide (A-vitamiin ja selle eelühendid karotenoidid ning E- ja D-vitamiin) imendumine on tänu piimarasvade erilisele struktuurile väga tõhus. D-vitamiini sisaldus piimas ei ole küll eriti suur, kuid märkimisväärse osa selle päevasest vajadusest saame just piimatoodetest. D-vitamiin on vajalik ka kaltsiumi omastamiseks ja ainevahetuseks. Vees lahustuvatest vitamiinidest on piimas peamiselt vitamiine B1, B2, B3, B6, B12 ja foolhapet. Suvises piimas ja sellest valmistatud toodetes on suurem vitamiinisisaldus kui talvises piimas ja sellest valmistatud toodetes.
Piim on oluline kasulike rasvhapete allikas ning piimavalkudes on olemas ka kõik aminohapped (sh ka asendamatud), mida inimene vajab. Mitmed uuringud on tõestanud, et piima regulaarne tarbimine vähendab käär- ja jämesoolekasvajate ning luude hõrenemise riski. Piima koostist ja kvaliteeti mõjutavad mitmed faktorid, nagu näiteks loomatõug, looma individuaalsed omadused, pidamistingimused, söötade koostis, loomade tervislik seisund, laktatsioonijärk jne.

Mahepiima puhul on eeliseid veelgi rohkem, selles leidub rohkem CLA-d (konjugeeritud linoolhape) ja oomega-3 rasvhappeid.

Toorpiim ja sellest tehtud tooted on väga head kasulike bakterite allikad. Nad sisaldavad rikkumata ehitusega aktiivseid valke, mis aitavad kehal toimida. Naturaalsete piimavalkude seedimisel tekivad valguosad, mis kaitsevad haigustekitajate eest, reguleerivad vererõhku, maandavad stressi. Piimarasv toorpiimas on parim energiaallikas seedetrakti haiguste korral, aidates taastada kahjustatud sooleseina. Loe toorpiima kasulikkusest lähemalt siit.

Toidust põhjustatud haigusjuhtudest seondub Tervisekaitseameti andmetel piimaga umbes 1%. Võrreldes piimaga sai sööja nakkuse mereandidest 29 korda, linnulihast 15 korda, munadest 13 korda ja loomalihast 11 korda tõenäosemalt.

Kohalikku käsitöönduslikku toitu tarbides toetad kohalikku tootjat meie oma külades ja elu maal säilib. Luuakse uusi töökohti ja traditsioonide edasiandmine jätkub.