Misso tüüringi kitsefarm tüürib maailma suurimaks

Kitsefarmi uute hoonete ehitus läheb hoogsalt

FOTO: Andri-Peedo talu

Seitse aastat tagasi Pärnust Võrumaale kolinud ning kitsekasvatamisega alustanud noortalunikud Linda Pajo ja Kermo Rannamäe suurendavad lähiaastatel lüpsikarja ning piimatoodangu mahu kümnekordseks.

OÜ Andri-Peedo Talu asub Eestimaa kagunurgas Misso külje all, Läti ja Vene piiri vahetus naabruses. Pajo ja Rannamäe on hea näide, kuidas asjalikud ja ettevõtlikud inimesed suudavad ka ääremaal ennast teostada.
Talu on ainsana Eestis keskendunud tüüringi tõugu kitsede kasvatamisele. Tuleva aasta juunis valmib kaks miljonit eurot maksev nüüdisaegne farmikompleks, tegu on viimase aja suurima erainvesteeringuga Misso kandis. Kui nelja-viie aasta pärast kepsleb laudas pooltuhat kitse, saab väita, et maailma suurim tüüringi tõugu kitsefarm asub Eestis.

Nopri külje all turule
„Meil jätkuvalt silmad säravad, kitsekasvatus on põnev valdkond ja meile meeldib sellega tegeleda,“ kinnitab Pajo. „Eks me algul ikka kartsime, et kuidas hakkama saame, oleme ju linnalapsed ja loomapidamiskogemust üldse ei olnud. Suur tugi on minu vanematest, eriti agar utsitaja on isa.“ Linda Pajo vanematele Ain ja Rutt Pajole kuulub Pärnus trükikoda.
Esimesed tüüringi tõugu kitsed ja üks sikupoiss toodi Saksamaalt 2010. aasta juunis. Järgmisel aastal, kui karjas oli juba üle kümne lüpsikitse, alustati toorpiima turustamisega. Tänu koostööle lähedal asuva Nopri taluga oli esimene kauplus Stockmann, mis kitsepiima müüki võttis.
„See oli aeg, kui eestimaist kitsepiima ei olnud poodides üldse saada,“ meenutab Rannamäe. „Tahtsime proovida ja vaadata, kas kitsepiimale turgu on, kas Eesti inimesele maitseb kitsepiim või mitte. Juba esimene tagasiside oli väga meeldiv.“
Linda Pajo andmeil müüb praegu kitsepiima poodides lisaks neile veel Konju talu. „Enamik kitsekasvatajatest asuvad linna lähedal ja nemad teevad oma toodangu müümiseks ise kaubaringe,“ märgib Pajo.

Loe edasi: Äripäev