Üvasi talu uus meierei toob kitsepiimatooted suuremale turule

Üvasi talu tooted

FOTO: Üvasi talu

Üvasi talu Mooste vallast on esimene Põlvamaa talumeierei, kes sai Veterinaar- ja Toiduametilt tegevusloa, mis võimaldab oma tooteid müüki anda kaubandusse ja toitlustajatele. Seni võis talu müüa oma kitsepiimatooteid vaid ise otse tarbijale.

Üvasi talu on tegutsenud ligi 10 aastat. Kitsekasvatusega alustati hobi korras ning esialgu ei osanud pererahvas aimatagi, et neil saab olema sajapealine kitsekari. Ülejäävast piimatoodangust hakati valmistama grilljuustu, riccotat, jogurtit ja kohupiima. Tänaseks on välja kujunenud kindlad kliendid, kellele iga-nädal nii toorpiima, grilljuustu kui ka muid tooteid viiakse.
Üvasi talu grilljuustule on omistatud Põlvamaa Rohelisem märk Põlvamaa Arenduskeskuse poolt ning tunnusmärk Ehtne talutoit Eestimaa Talupidajate Keskliidult. Grilljuustu müüakse klientidele üle Eesti ja Üvasi talu perenaine müüb seda ka laatadel.
Talu perenaine on aastaid valmistanud häid tooteid omaenda koduköögis. Kitsekari aga kasvas ja samuti tarbijate nõudlus, seega sundis elu ise töötlemist köögist välja kolima ning eelmise aasta lõpus valmiski renoveeritud aidahoonesse uhiuus meierei.
„Lisaks populaarsele kitsepiimast grilljuustule on nüüd plaanis hakata meiereis valmistama sama toodet ka lehmapiimast. Sellele lisanduvad peagi ka teised puhta maitsega kitsepiimatooted. Hetkel võime jogurtit, toorjuustu ja kohupiima müüa vaid otse tarbijatele, kuid uued tingimused annavad võimaluse neid peagi ka poodides turustada. Laatadel müümas käies küsisid väga paljud Põhja-Eesti inimesed minult toodete kättesaadavuse kohta. Nüüd saamegi tegeleda sellega, et meie tooted mugavamalt kättesaadavad oleksid,” kirjeldas tulevikuplaane Üvasi talu perenaine Anne Grünberg.
„Kuna Põlvamaal on väga suur väikeettevõtete osakaal, siis on iga nende uus samm edasi meile väga oluline, kuna see võib luua uusi töökohti ning annab võimaluse ettevõtte laiendamiseks ja tootevaliku mitmekesistamiseks. Loodan, et Üvasi talu oma visadusega loa taotlemisel on heaks näiteks ka teistele piirkonna väikeettevõtjatele, sest sellise tunnustuse olemasolu annab ka tarbijale kindlustunde heast tootest,” rõõmustas VTA loa saamise üle Põlvamaa Arenduskeskuse konsultant Tiiu Marran.